Poradnik dla podróżnych

Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić?

Nagły przeskok strefy czasowej, spowodowany długim lotem, często wiąże się z wystąpieniem jet lagu. Ale czym właściwie jest to zjawisko? Czy rzeczywiście jest tak uciążliwe, jak go opisują? Jak można go zminimalizować? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, gdzie znajdziesz praktyczne porady i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące jet lagu.

co-to-jest-jet-lag-i-jak-sobie-z-nim-radzic

Jet lag – co to właściwie jest?

 

Zastanawiałeś się kiedyś, co to jest jet lag? Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Jest to zespół nagłej zmiany strefy czasowej, czyli zaburzenie zegara biologicznego człowieka. Pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie szybko przystosować się do zmiany czasu, co często ma miejsce podczas dalekich podróży lotniczych w kierunku wschód – zachód. Jet lag jest podobny do odczuwanych przez niektórych osób dolegliwości związanych ze zmianą czasu z letniego na zimowy, ale w znacznie większej skali.

 

Główną przyczyną występowania jet lagu jest gwałtowna zmiana kilku stref czasowych, co dezorganizuje nasz wewnętrzny zegar. Podczas długiej podróży lotniczej, na przykład z Polski do Azji, zmieniamy strefy czasowe, a nasz organizm nie jest w stanie natychmiast przystosować się do nowych warunków. Taki nagły „przeskok” w czasie zakłóca rytm snu i czuwania oraz inne funkcje organizmu.

 

Jet lag – objawy i wpływ na zdrowie

 

Objawy jet lagu mogą być różnorodne i uciążliwe, znacznie wpływając na codzienne funkcjonowanie osób, które doświadczyły dalekich podróży. Do głównych symptomów tego zaburzenia należą przede wszystkim problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierna senność, które wynikają z rozregulowanego rytmu dobowego. Osoby cierpiące na jet lag często odczuwają także ogólne zmęczenie i wyczerpanie, co może prowadzić do trudności w koncentracji i wykonywaniu codziennych zadań. Dodatkowo, mogą wystąpić problemy z układem pokarmowym, takie jak niestrawność i bóle żołądkowe, co jest spowodowane zmianą rytmu spożywania posiłków i stresem towarzyszącym podróży.

 

Jet lag wpływa także na zdrowie psychiczne, powodując wahania nastroju, uczucie rozdrażnienia i ogólne złe samopoczuciem. Bóle głowy i problemy z koordynacją są również często zgłaszanymi symptomami. Wszystkie te objawy są wynikiem dezorganizacji zegara biologicznego organizmu, który musi się dostosować do nowej strefy czasowej.

 

Jak długo trwa jet lag? Poznaj odpowiedź!

 

Często zadawanym pytaniem jest – „jet lag, ile trwa?” To zależy. Jest on zjawiskiem, które różnie wpływa na organizm w zależności od kierunku podróży.

 

Skoro wiemy czym jest już jet lag, to w którą stronę jest on gorszy? Podróże na wschód są zazwyczaj bardziej uciążliwe niż podróże na zachód. Wynika to z naturalnych rytmów dobowych organizmu, które łatwiej jest dostosować, gdy wydłużamy dzień, co ma miejsce przy podróżach na zachód.

 

Podczas podróży na wschód organizm musi przestawić się na wcześniejsze godziny, co jest trudniejsze, ponieważ wymaga skrócenia cyklu dobowego. Biologicznie zegar wewnętrzny człowieka jest lepiej przystosowany do jego wydłużania niż skracania. Kiedy lecimy na wschód, musimy wcześniej kłaść się spać i wcześniej wstawać, co jest sprzeczne z naturalnym skłonnością organizmu do opóźniania fazy snu.

 

Natomiast podczas podróży na zachód, adaptacja jest łatwiejsza, ponieważ dzień się wydłuża, co jest bardziej zgodne z naturalnym rytmem organizmu. Przestawienie zegara biologicznego na późniejsze godziny wymaga mniej wysiłku, dlatego objawy jet lagu są mniej intensywne i trwają krócej.

 

Jak sobie radzić z jet lagiem?

 

U wielu osób występuje jet lag. Jak sobie radzić z tym problemem? Istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc zminimalizować jego objawy. Przede wszystkim warto dostosować rytm snu przed podróżą. Jeśli wybieramy się na zachód, kilka dni przed wylotem warto kłaść się spać później niż zwykle. Natomiast, gdy podróżujemy na wschód, należy wcześniej chodzić spać i wstawać, aby przygotować organizm do nowego rytmu dobowego.

 

Ważnym aspektem jest również odpowiednia dieta i nawodnienie. Spożywanie lekkostrawnych posiłków, bogatych w warzywa, owoce, białko oraz złożone węglowodany, może pomóc organizmowi szybciej się zregenerować. Unikanie alkoholu i kofeiny jest również istotne, ponieważ mogą one wpływać negatywnie na sen. Zamiast tego warto pić dużo wody, aby przeciwdziałać odwodnieniu spowodowanemu suchym powietrzem w samolocie.

 

Kolejną istotną strategią jest ekspozycja na światło – odgrywa ono kluczową rolę w regulacji zegara biologicznego. Przebywanie na zewnątrz w ciągu dnia, szczególnie rano, może pomóc organizmowi szybciej dostosować się do nowej strefy czasowej. Z kolei unikanie jasnego światła wieczorem może ułatwić zasypianie.

 

Skuteczne metody na zmniejszenie uciążliwości jet lagu

 

Stosując podane metody, można znacząco zmniejszyć uciążliwość jet lagu i szybciej dostosować się do nowych warunków. Dzięki temu możliwe jest lepsze samopoczucie i pełne korzystanie z planowanych aktywności już od pierwszych dni pobytu w nowym miejscu. Odpowiednie przygotowanie i świadome podejście do zmiany stref czasowych pozwalają na minimalizowanie negatywnych skutków jet lagu, co przekłada się na bardziej komfortowe i przyjemne doświadczenia podróżnicze.

Wróć do wpisów