Poradnik dla podróżnych

Czy kot lub pies może lecieć samolotem?

Pewnie przygotowujesz się do lotu i zastanawiasz się na jakich zasadach może podróżować pies w samolocie. Ostatnio jest to bardzo popularne i wygodne rozwiązanie. Zanim jednak zdecydujesz się na taki krok, warto zdobyć niezbędne informacje, które sprawią, że podróż z pupilem stanie się bezproblemowa. Czy Twój pies lub kot może lecieć samolotem? Jak przygotować się do podróży ze zwierzakiem? Odpowiedzi na te pytania oraz praktyczne porady znajdziesz w naszym artykule.

czy-kot-lub-pies-moze-leciec-samolotem

Czy pies może lecieć samolotem?

 

Wielu właścicieli pupili zadaje sobie pytanie przed wylotem: „czy można zabrać psa do samolotu?” Odpowiedź brzmi: to zależy od linii lotniczych. Co ciekawe, lot z psem to coraz bardziej powszechny sposób na podróżowanie, jednak wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymogów i przepisów. Ogólne zasady linii lotniczych dotyczące przewozu zwierząt są dość zróżnicowane i zależą od konkretnego przewoźnika.

 

Przede wszystkim, muszą być one przewożone w specjalnych pojemnikach, które są odpowiednie dla ich wagi i rozmiarów. W takim razie – do ilu kg pies może lecieć samolotem? Waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej, łącznie z transporterem, nie może przekraczać 8 kg. W trakcie lotu, a szczególnie podczas startu, lądowania i turbulencji, kontener musi być umieszczony pod fotelem przed pasażerem.

 

Podczas podróży, zwierzę musi pozostać w transporterze przez cały czas. Linie lotnicze mają różne regulacje dotyczące miejsc siedzących dla pasażerów podróżujących ze zwierzętami –  na przykład, nie można przydzielić im miejsc w pierwszych rzędach. Ponadto, nie istnieją globalne przepisy dotyczące transportu psów lub kotów w samolocie, co oznacza, że każdorazowo trzeba sprawdzać normy prawne obowiązujące w kraju docelowym oraz w krajach przesiadkowych. Warto również upewnić się, czy wybrany przewoźnik jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), co daje gwarancję standardów bezpieczeństwa.

 

Dla właścicieli kotów i psów są istotne także inne przepisy. Zwierzęta te muszą być odpowiednio zidentyfikowane – za pomocą mikroczipu wszczepionego przez weterynarza. Jeśli pupil ma tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 roku – jest to nadal akceptowalna metoda identyfikacji. Obowiązkowe jest również aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli to pierwsze szczepienie zwierzęcia jest ono ważne dopiero po 21 dniach od daty wykonania. Ponadto, kot lub pies na pokładzie samolotu musi posiadać paszport zawierający podstawowe dane o nim i jego właścicielu, daty niezbędnych szczepień oraz informacje o stanie zdrowia.

 

Podstawowe przygotowania – jakie linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt?

 

Przygotowanie do podróży z kotem lub psem wymaga staranności i uwagi, aby zapewnić swojemu zwierzęciu bezpieczną i komfortową podróż. Ważnym krokiem jest sprawdzenie, które linie lotnicze pozwalają na przewóz zwierząt samolotem. WizzAir, RyanAir i easyJet nie przewidują możliwości transportu pupili, z wyjątkiem psów przewodników. Natomiast Lufthansa i AirFrance umożliwiają ich przewożenie, ale obowiązują przy tym pewne ograniczenia dotyczące wagi i ras zwierząt.

 

Następnie należy zadbać także o odpowiedni transporter. Linie lotnicze mają konkretne wymagania dotyczące kontenerów. Musi być on wystarczająco duży, aby pupil mógł w nim swobodnie stać, obracać się i leżeć. Musi również mieć otwory zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Kontener nie może być wykonany w całości z metalu, a wszelkie druciane elementy muszą być mocne i dobrze zabezpieczone. Ważne jest również, aby transporter miał solidne zamknięcie, które zwierzę nie będzie w stanie otworzyć.

 

Podróż samolotem ze zwierzęciem – co warto wiedzieć przed wylotem?

 

Aby zredukować stres zwierzęcia podczas podróży, warto przyzwyczaić je do kontenera z wyprzedzeniem. Trening i adaptacja do nowego środowiska mogą znacząco wpłynąć na jego komfort. Zaleca się umieszczanie kota lub psa w transporterze na krótkie momenty na kilka tygodni przed podróżą, stopniowo zwiększając czas, jaki spędza w środku.

 

Transport zwierząt samolotem może być dla nich stresującym doświadczeniem, dlatego ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo w trakcie lotu. W kabinie zwierzę musi pozostać w transporterze przez cały czas trwania podróży, zgodnie z przepisami linii lotniczych. Kontener powinien być odpowiednio zamknięty, aby zapobiec ucieczce pupila, co mogłoby spowodować poważne problemy na pokładzie.

 

Dobrze jest wyprowadzić psa wcześniej na długi spacer, aby zmęczony mógł spokojnie przespać większość lotu. Zwierzęta nie powinny być karmione na cztery godziny przed wylotem, aby uniknąć problemów żołądkowych podczas podróży. Zalecane jest także podawanie niewielkich ilości wody przed startem i w trakcie lotu, żeby zapobiec odwodnieniu pupilów.

 

Parkowanie przy Lotnisku Chopina to idealne rozwiązanie dla podróżujących z psem lub kotem

 

Podróżowanie samolotem z pupilem wymaga odpowiedniego przygotowania i dbałości o komfort zarówno zwierzęcia, jak i właściciela. Podstawą zaplanowania takiej podróży jest wybór odpowiedniego parkingu lotniskowego. Jeśli wylatujesz z Lotniska Chopina w Warszawie, warto rozważyć skorzystanie z oferty Parking Lotnisko – parking ten znajduje się w niedalekiej odległości od terminala. Dostarcza on wygodne i bezpieczne miejsce do pozostawienia samochodu na czas podróży. Parking Lotnisko oferuje także transfer na lotnisko, co dodatkowo ułatwia cały proces. Taka opcja jest szczególnie ważna, gdy podróżuje się z większym bagażem i transporterem dla zwierzęcia.

Wróć do wpisów