Poradnik dla podróżnych

Pierwszy lot samolotem – krok po kroku

Czy można zaplanować pierwszy lot samolotem krok po kroku? Odpowiedzi na to pytanie wciąż poszukują osoby, które dotychczas nie doświadczyły podniebnej przygody. Jak przygotować się do fascynującej podróży? Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi wskazówkami.

pierwszy-lot-samolotem-krok-po-kroku

Pierwszy lot samolotem – co trzeba wiedzieć?

 

Z każdym rokiem poszerza się siatka połączeń lotniczych o nowe kierunki. Za okazyjną cenę można dolecieć nie tylko do większości krajów europejskich, ale też w najdalsze zakątki świata. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się odbyć swój pierwszy lot samolotem. Taka podróż może być ekscytującym doświadczeniem, ale też budzić obawy. Z tego względu trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co zrobić, by podróż minęła przyjemnie i bezproblemowo.


Pierwszy lot samolotem – jak się przygotować?

 

Duże obawy wzbudza „odprawa”. Co spakować i zabrać ze sobą? Jak przygotować się na pierwszy lot samolotem? Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego bagażu. Wpłynie to nie tylko na szybkość odprawy, ale też komfort podróży. Jeśli odprawimy się online i wybierzemy bagaż podręczny, możemy przejść bezpośrednio do bramek kontroli bezpieczeństwa. W tanich liniach lotniczych zabranie na pokład więcej niż torebka czy plecak wiąże się z dodatkowym kosztem. Wysokość opłaty zależy od cennika przewoźnika. W przypadku, gdy zdecydujemy się na podróż z bagażem rejestrowanym, musimy go nadać przy odpowiednim stanowisku check-in.


Spakowanie się do samolotu wydaje się sprawą prozaiczną, ale w rzeczywistości może przyczynić się do komplikacji czy nawet problemów prawnych. Co można zabrać ze sobą, a czego unikać? W bagażu podręcznym mogą się znaleźć płyny w pojemnikach max 100 ml. Zabronione jest wnoszenie na pokład m.in. nożyczek i ostrych narzędzi, substancji niebezpiecznych, wszelkich przedmiotów zagrażających zdrowiu lub życiu podróżnych. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą niezbędnych dokumentów, takich jak: dowód osobisty lub paszport, karta pokładowa, wiza (jeśli wymagana).


Lot samolotem pierwszy raz jest z reguły pełen wrażeń. Warto postawić na pełen komfort i ubrać się na luzie. Podczas podróży samolotem z pewnością sprawdzi się sportowe ubranie oraz buty typu sneakersy.


Przed przybyciem na lotnisko

 

Zanim pojawimy się na terenie portu lotniczego, dokonajmy odprawy online. Zwłaszcza wtedy, gdy planujemy podróż tylko z bagażem podręcznym. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo czasu. Na lotnisku powinniśmy się zjawić na co najmniej 2 godziny przed planowanym odlotem. Jeśli nasza podróż odbędzie się z Warszawy, warto zostawić samochód na sprawdzonym parkingu zlokalizowanym nieopodal lotniska Chopina. Po przybyciu na terminal warto poszukać aktualnych informacji o locie.


Na lotnisku: pierwszy lot samolotem – co i jak?

 

Standardowa odprawa biletowo-bagażowa wiąże się z szeregiem formalności. Przy stanowisku check-in zostaniemy poproszeni o niezbędne dokumenty. Jeśli nadajemy bagaż rejestrowany, zostanie on zważony oraz odprawiony do luku. Otrzymamy też kartę pokładową, która uprawnia do wejścia do samolotu.


Po odprawie biletowo-bagażowej powinniśmy udać się do odpowiedniego wejścia gate. Wcześniej jednak musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa, gdzie konieczne jest m.in. wyłożenie do kuwety okrycia wierzchniego, kluczy, urządzeń elektrycznych czy paska. Podczas oczekiwania w hali odlotów możemy się zrelaksować, np. słuchając muzyki.


Boarding i wejście na pokład

 

Godzina wejścia na pokład jest wskazana na bilecie (karcie pokładowej). O rozpoczynającym się boarding’u informuje personel lotniska. Podczas wpuszczania pasażerów na pokład sprawdza karty pokładowe oraz dokumenty tożsamości. Po wejściu do samolotu pozostaje znalezienie swojego miejsca. Warto również zapoznać się z instrukcją bezpieczeństwa oraz słuchać poleceń załogi. Telefony należy przełączyć na tryb samolotowy. Najlepiej też śledzić wszystkie wskazówki stewarda lub stewardessy dotyczące postępowania w sytuacjach awaryjnych.


Podczas lotu

 

Nieocenione jest pozytywne myślenie. Warto mieć świadomość, że samolot jest uznawany za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Ponadto znacząco skraca podróż w nawet odległe zakątki świata. Podczas lotu możemy skorzystać z cateringu płatnego lub bezpłatnego. Personel pokładowy roznosi napoje, jedzenie i przekąski. Możliwe jest także korzystanie z toalety, ale oczywiście nie wolno palić. U podróżnych może pojawić się dyskomfort, np. w postaci uczucia zatkanych uszu podczas startu i lądowania. Jak sobie z nim radzić? Zazwyczaj pomaga żucie gumy lub ssanie cukierka. W większości przypadków sprawdza się użycie zatyczek do uszu.


Lądowanie i zniżanie się samolotu

 

W ostatnich minutach podróży samolot obniża wysokość przelotową. Stopniowo zaczyna się zniżać. Proces lądowania wymaga precyzji oraz skoordynowanej pracy załogi. Obejmuje kilka etapów i kończy się w momencie zatrzymania się na pasie startowym. Po zakończonym locie konieczne jest przemieszczenie się do hali przylotów, gdzie możemy odebrać swój bagaż. Jeśli podróżujemy do kraju spoza strefy Schengen, musimy wcześniej przejść przez kontrolę paszportową. Jakie są najczęstsze problemy w czasie pierwszego lotu samolotem? Co warto wiedzieć? W trakcie podróży pojawia się często dyskomfort spowodowany zmianą ciśnienia w kabinie. Niejednokrotnie nasilają się objawy obrzęku śluzówki. Dlatego warto unikać podróży w okresie silnych infekcji oddechowych.


Jak przetrwać pierwszy lot samolotem?

 

Jak radzić sobie ze stresem? Możemy przyćmić myśli o okolicznościach podróży prowadząc dialog lub grając w coś z rozmówcą. W wielu przypadkach sprawdzają się również ćwiczenia relaksacyjne. Na spore niedogodności powinni się przygotować zwłaszcza rodzice, którzy odbywają pierwszy lot dziecka samolotem. Aby zadbać o dobro pociechy, warto przygotować smaczne przekąski lub zabrać ze sobą ulubioną maskotkę. W znacznym stopniu może to urozmaicić podróż oraz pozwoli cieszyć się lotem zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Wróć do wpisów