Poradnik dla podróżnych

Z jakimi chorobami nie można latać samolotem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, z jakimi chorobami nie można latać samolotem. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, które schorzenia i dolegliwości są przeciwwskazaniem do latania. Warto zgłębić ten temat przed wykupieniem biletu. Okazuje się, że podniebne rejsy nie są bezpieczne dla każdego. Kto powinien z nich zrezygnować? Podpowiadamy.

z-jakimi-chorobami-nie-mozna-latac-samolotem

Ograniczenia zdrowotne w podróżowaniu samolotem

 

Podczas lotu podróżni są narażeni na zmiany ciśnienia atmosferycznego, mniejszą wilgotność powietrza oraz zawartość tlenu. Dochodzi do tego konieczność spędzenia długiego czasu w pozycji siedzącej i ograniczony dostęp do toalety. Wszystko to sprawia, że niektóre stany chorobowe mogą być niekompatybilne z lataniem. Niejednokrotnie są bezwzględnym przeciwwskazaniem dla podniebnych podróży. Kto nie może latać samolotem? Szczególną ostrożność powinny zachować osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.


Podstawowe przeciwwskazania do lotu samolotem

 

Problemy z krążeniem a lot samolotem – podróżnika może uziemić np. niestabilna choroba wieńcowa. Personel może odmówić wejścia na pokład osobie zmagającej się z dusznościami lub bólem w klatce piersiowej. Przeciwwskazaniem do podróży podniebnej są poważne choroby układu krążenia, niedawny zawał serca, udar mózgu czy dławica piersiowa.


Przewlekłe choroby układu oddechowego o znacznym nasileniu objawów, które znacznie utrudniają oddychanie (np. odma opłucnowa). Przeciwwskazaniem do podróży może okazać się infekcja uszu i zatok, w tym niedrożność trąbki Eustachiusza. Do tego dochodzą aktywne choroby zakaźne stanowiące zagrożenie dla innych pasażerów, m.in. COVID-19 czy grypa.

 

Niedawno przebyte operacje lub urazy, np. w obrębie jamy brzusznej, twarzoczaszki, mózgu lub okolic gałki ocznej. Wzmożona ostrożność jest zalecana również po niedawnych zabiegach w zakresie chirurgii szczękowej. Czy po wyrwaniu zęba można lecieć samolotem? Przed zaplanowaniem podróży warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

 

Specyficzne przypadki i ich wpływ na zdolność do lotu

 

Przeciwwskazaniem do podróży samolotem może być anemia sierpowata, czyli wrodzone schorzenie układu krwionośnego. Z lataniem powinny też uważać osoby narażone na występowanie choroby dekompresyjnej. Podróż samolotem może stanowić zagrożenie w przypadku zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Na liście przeciwwskazań do latania są również choroby psychotyczne i psychiczne powodujące niestabilne zachowania. Wyjątek stanowią zaburzenia w pełni kontrolowane leczeniem. Czy z tętniakiem można lecieć samolotem? Wszystko zależy od decyzji i zaleceń wydanych przez lekarza neurologa.


Dodatkowe ograniczenia

 

Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do lotu samolotem powinny mieć ze sobą kobiety ciężarne (po 36. tygodniu ciąży). Dodatkowe ograniczenia dotyczą również noworodków w pierwszych miesiącach życia. Przeciwwskazaniem do podróży samolotem jest także nurkowanie w ciągu 12-24 godzin przed planowanym odlotem. Wszystkie te ograniczenia mają na celu zapobieganie nieprzewidzianym sytuacjom na pokładzie. Linie lotnicze często weryfikują stan zdrowia pasażerów przez własne służby medyczne. Mają do tego prawo w przypadku wątpliwości, co do bezpieczeństwa lotu.


Porady dla osób z przewlekłymi chorobami

 

Przed planowanym lotem niezbędna jest konsultacja medyczna. Zaświadczenie o braku przeciwskazań może wystawić lekarz rodzinny, a w przypadku osób z przewlekłymi chorobami lekarz specjalista, np. kardiolog czy neurolog. Warto jednak mieć świadomość, że obsługa linii lotniczych ma prawo poprosić o konsultację własne służby medyczne. Osoby z przewlekłymi chorobami powinny pomyśleć o zastępczych środkach transportu. Ewentualnie muszą pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do lotu.


Wysokie ciśnienie w oku a lot samolotem – szczególną ostrożność należy zachować po większości operacji okulistycznych. Z tego względu należy unikać podróżowania co najmniej miesiąc po przebytych zabiegach. Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku na wysokości przelotowej ma poważne skutki, ponieważ może doprowadzić do uszkodzeń komórek nerwu wzrokowego.

 

Zapalenie zatok a lot samolotem – infekcja powoduje problemy z filtracją powietrza. W związku z tym często występuje zaostrzenie objawów. Podróż samolotem w trakcie infekcji zatok może być niebezpieczna ze względu na nagłe zmiany ciśnienia. Dlatego warto rozważyć przełożenie lotu na inny termin.


Kiedy nie można latać samolotem?

 

Każdy z nas powinien sobie zdawać sprawę przed podróżą, jak ważna jest świadomość własnego stanu zdrowia. Na dużej wysokości dochodzi do nagłych zmian ciśnienia, co bywa szczególnie niebezpieczne dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego oraz problemami z krążeniem. Pamiętajmy, by poinformować obsługę linii lotniczych o swoim stanie zdrowia. Wykażmy się odpowiedzialnością i miejmy na uwadze, że chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale też pozostałych pasażerów. 

Wróć do wpisów